Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/revoltage.pl/includes/menu.inc).

You are here

Wszystko co chcesz dowiedzieć się o crowdfundingu. Krótki opis

Crowdfunding to coraz częstszy sposób na sfinansowanie kreatywnego pomysłu czy nawet rozpoczęcie działalności. Reguła funkcjonowania jest nieskomplikowana – trzeba zaprezentować swój projekt i zaoferować drobne upominki za finansowe wsparcie. Po osiągnięciu ustalonego celu, otrzymuje się całą zebraną sumę uszczuploną o drobną prowizję. Jeśli pomysł się jednak nie uda, kwoty pieniężne są zwracane fundatorom. Dotować można wszystko – nowinki w technologii, albumy fotograficzne, komiksy, kolekcje ubrań lub grę komputerową. Najbardziej liczy się dobry pomysł, który musi przypaść do gustu większej rzeszy osób.
wykres
Pozytywnie rozpatrzone projekty W skali świata udało się już zrealizować dużą liczbę pomysłów używających takiego charakteru opłacania. Duża część z nich to bardzo drogie przedsięwzięcia, które do powodzenia wymagały dotacji rzędu kilkuset tysięcy, a czasem również miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest dobry, to nie będzie to duży problem. Internauci zwłaszcza polubili projekt konsoli do gier, funkcjonującej na darmowym oprogramowaniu czy koszulę działającą za pomocą kosmicznej technologii, która reguluje ciepłotę ciała. Na te pomysły zebrano jednorazowo najwyższe kwoty pieniędzy. Poparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i programy komputerowe. Zaskakująco dużo muzyków wypromowało się już zbierając środki finansowe na pierwsze wydawnictwo płytowe i gwarantując sobie tym samym ogromną sprzedaż (hurt z chin maxy) we wszystkich krajach, z użyciem portali do finansowanie społecznościowego np.: wspieram.to. W Polsce przykładem tego rodzaju artystki może być Julia Marcell, która wyprodukowała w ten sposób swoją pierwszą płytę. Później została przyjęta pod skrzydła znaczących wytwórni.Crowdfunding w kraju
Crowdfunding w Polsce dopiero zaczyna być popularny. W kraju dostępnych jest kilka portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest skierowany na odmienną działalność. Można więc wspierać przedsięwzięcia charytatywne, kulturalne i muzyczne, działają również portale ukierunkowane na bardziej oryginalne projekty. O ile jednak poza granicami Polski wiele razy udawało się zebrać sumy przekraczające milion dolarów, o tyle tak znaczne projekty nie były jeszcze dotowane w kraju.


Author: M.G.