Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/revoltage.pl/includes/menu.inc).

You are here

W jaki sposób możemy w dzisiejszych czasach uczyć się o historii współczesnej - krótki poradnik po płytach i encyklopediach militarnych

Nie tracąc nadziei

Nawet po tylu latkach, horrendalne wspomnienia z Powstania Warszawskiego w dalszym ciągu żyją w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy doświadczyli te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie zrozumieją, są w stanie jedynie zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tutaj także nadmienić o figurach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego przywódcę Adolfa Hitlera.
warszawa
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Te getta były siedliskiem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, żeby poznać ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na bochenek chleba za jaki oddawali biżuterię oraz wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem nadziei było oczywiście to, że dawno temu to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki które powstały w tamtych epokach (). Sfrustrowani w tych strapieniach w gettach; niektórzy faceci, kobiety i dzieci zebrali się aby zbuntować się przeciw nazistom. Ten akt poufnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości wolno zanotować dodatkowo w świetle faktu, że zbuntowani ludzie byli to pospolici ludzie, jednak gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego kluczowym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do oswobodzenia Warszawy przed przybyciem Armii Radzieckiej.  
warszawa zamek na wodzie
Author: Radek Kołakowski
Source: http://www.flickr.com
Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ocalone wspólnymi siłami Polaków oraz Żydów. Dla Niemców, był to tylko dodatkowy dzień prześladowania tych mieszkańców. Nie spodziewali się buntu. Hitlerowcy byli zaskoczeni, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca waleczne wyczyny tamtych lat.

Kliknij ochoczo ten odnośnik - przeczytasz tam tak samo cenne informacje. To wiarygodny serwis, który także jest warty zainteresowania.

Jakiś czas temu do kin dotarły także polskie produkcje, które chociaż w małym stopniu obrazują to, co przetrwali ludzie biorący udział w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.
Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie dynamiczny obraz w pamięci. Zobacz: